Szkoła Podstawowa

im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie

Konkurs Plastyczny pt. ,,Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich’’

Został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny pt. ,,Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich’’ organizowany przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, którego tematyką było przeciwdziałanie powstawaniu zjawiska smogu i sposobów walki z nim oraz promowanie i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Konkurs był organizowany dla dwóch grup wiekowych 0-IV i V-VIII. W konkursie wzięło udział 37 prac. Uroczystego wręczenia nagród dokonał p. Burmistrz Dariusz Skiba w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn.

W kategorii klas 0-IV uczniowie naszej szkoły zajęli trzy czołowe miejsca: I miejsce zdobył uczeń klasy I - Wiktor Małkiewicz, II miejsce zajęła uczennica klasy IV - Liliana Sito, III miejsce zdobyła uczennica klasy IV - Maria Gryz. W kategorii klas V-VIII: laureatką II miejsca została Natalia Królicka - uczennica klasy V, zaś III miejsce zajęła Natalia Borycka - uczennica klasy VI. Laureaci konkursu w nagrodę otrzymali rowery, mini wieże oraz radiomagnetofony.

Mazur J.

  

"Wieczór poetycki"

26 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole wieczór poetycki pt. „Kocham ciebie wiosko miła…”. Spotkanie uświetnili swoją obecnością szanowni goście:

  • - Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – pan Dariusz Skiba,
  • - radna gminy – pani Anna Obara,
  • - sołtys - pan Piotr Janicki,
  • - przedstawiciele rodzin patronów - pani Teresa Grzegorczyk i pani Maria Borycka,
  • - panie dyrektor Ewa Orzechowska i Beata Stępień,
  • - przewodnicząca Rady Rodziców pani Marta Sito,
  • - emeryci, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Scenariusz programu artystycznego opracowała pani Magdalena Skrzeczyna. Repertuar stanowiły wiersze patronów szkoły, czyli poetów ludowych z Doliny Wilkowskiej. Występ przygotowali uczniowie klas V - VIII. Na początku przewodnicząca SU Zuzanna Kołomańska przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość gości, po czym odśpiewano hymn szkoły. Następnie młodzi artyści zaprezentowali wiersze opisujące życie na wsi, piękno otaczającej przyrody, pracę w polu i gospodarstwie, codzienne zajęcia czy ludowe stroje. Niektóre z nich w sposób humorystyczny ukazywały różne sytuacje, zachowania, radości i kłopoty rolników oraz wiejskie obyczaje.

Uroku całemu występowi dodały znane wszystkim piosenki „na ludową nutę”, takie jak „Czerwone jabłuszko”, „Na południu Polski”, „Czerwone jagody”, „Świętokrzyskie, jakie cudne”, śpiewane przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Dekorację na wieczorek przygotowała pani Jadwiga Mazur. Do jej wykonania posłużyły elementy związane ze świętokrzyskim folklorem, tematycznie nawiązujące do prezentowanych utworów.

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Po zakończeniu części artystycznej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Skrzeczyna M. 

„Dla każdego dziecka – dzieciństwo”

         20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przypada on w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.

Z tej okazji uczniowie klasy 8 wraz z panią Anną Kozieł przygotowali apel, którego celem było przekazanie dzieciom informacji na temat tego, jakie prawa posiadają oraz w jaki sposób należy ich przestrzegać. Najważniejsze prawa zostały odczytane na tle prezentacji multimedialnej. Wcześniej uczniowie wszystkich klas wykonali plakaty na ten sam temat. Zostały one wykorzystane jako dekoracja do apelu.

Skrzeczyna M. 

 

  

Akademia z okazji Święta Niepodległości

                12 listopada 2019 r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

                Uroczystość przygotowali uczniowie klas V–VIII wraz z panią Ewą Metryką–Warchoł. Podczas występu przypomnieli oni 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie akademii  można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.Dzięki naszym artystom mieliśmy okazję choć na chwilę przenieść się w przeszłość, kiedy to Polacy przelewali krew w walce o wolność naszego kraju, o to, aby „Polska była Polską”.

 Skrzeczyna M. 

  

Ślubujemy

            22 października 2019 roku słowa ślubowania wypowiedziało zgodnym chórem 7 uczniów i 3 uczennice klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie.

            Uroczystość pasowania na ucznia rozpoczęła się o godz. 1100 Przewodnicząca SU przywitała zebranych gości: Sekretarza Gminy pana Wojciecha Furmanka, panią Dyrektor Szkoły Ewę Orzechowską, nauczycieli, rodziców i uczniów, po czym nastąpiła część artystyczna. Pierwszaki pod kierunkiem pani Ewy Hajduk prezentowały swoje zdolności artystyczne. Recytowały wiersze i śpiewały wesołe piosenki przy akompaniamencie pana Roberta Puchały. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie. Po ślubowaniu pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia i wręczyła pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Starsi koledzy obdarowali bohaterów dzisiejszego dnia drobnymi upominkami. Resztę dnia w szkole dzieci spędziły na wesołej zabawie oraz na pałaszowaniu smakołyków przygotowanych przez troskliwych rodziców.

Hajduk E.

  

Przedszkolaki na wycieczce w Kielcach 

Dn. 23.10.2019 r. przedszkolaki z PP i OP uczestniczyły w wycieczce do Kielc. Głównym celem wyjazdu był spektakl w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach pt. ,,Kapka podróżniczka z wody księżniczka’’.

Przedstawienie zaprezentowali aktorzy scen warszawskich z Teatru Banasiów.  Ciekawa scenografia, gra świateł, oraz kostiumy aktorów wywołały duże emocje wśród dzieci. Wspaniała muzyka i  teksty piosenek zachęciły przedszkolaków do wspólnej zabawy. Na zakończenie mali milusińscy nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Dla niektórych maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze i na pewno nie ostatnia. Po zakończonym przedstawieniu dzieciaki pojechały na bawialnię ,,Fiku Miku’’, gdzie bardzo miło i  wesoło spędziły czas. Przedszkolaki bardzo szczęśliwe i trochę zmęczone wróciły do szkoły.

 Mazur J.

   

Dziękujemy Nauczycielom!

15 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy VIII pod opieką pani Haliny Mazur przygotowali program artystyczny, w którym wierszem i piosenką wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Zaprezentowali również wierszyki z humorem na temat poszczególnych przedmiotów, nauczycieli oraz wydarzeń z życia szkoły. Na zakończenie programu złożyli moc gorących i szczerych życzeń płynących prosto uczniowskich serc.

Po występie członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły słodkie upominki.

Skrzeczyna M.

  

Dzień Chłopaka

         Dnia 30 września 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczęta z Samorządu Szkolnego złożyły swoim kolegom życzenia, a także wręczyły prezenty. Z okazji tego święta został rozstrzygnięty konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w szkole. Wybrano dwóch uczniów: z klasy IV – Piotra Banak i z klasy VIII - Bartosza Naplochę. Chłopcy otrzymali piękne kubeczki z napisem ,,Najsympatyczniejszy chłopak". Zwycięzcy otrzymali gromkie brawa.

            7 października 2019r. z okazji Dnia Chłopaka odbyła się w naszej szkole dyskoteka dla klas IV – VIII zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Trwała ona od godziny 17.00 do godziny 19.00. Zabawa, jak to zwykle bywa, była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych.

Kopyś A.

"Był taki wrzesień ..."

Pamiętny Wrzesień 1939 roku – to właśnie wtedy atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii. Ten kataklizm pochłonął miliony ofiar na całym świecie.Przez 6 lat większość krajów zaangażowana była w działania wojenne.  Pierwszą i jedną z największych ofiar tych tragicznych wydarzeń była Polska i mieszkający w niej ludzie. 

17 września 2019r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i ataku ZSRR na Polskę. Przygotowali go uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielem historii, panią Anną Kozieł. W prezentowanych wierszach oddali hołd bohaterom i wszystkim ofiarom wojny, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnym kraju. Występ artystyczny wzbogaciły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru.

Skrzeczyna M. 

bip

Nasza szkoła

grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
Święta Katarzyna